W związku z trwającymi pracami nad rozbudową stroną internetową Rzozow.pl, zwracamy się z wielką prośbą do mieszkańców o przesyłanie materiałów, które mogły by być przydatne... Zobacz

Historia OSP

Historia straży pożarnej w Rzozowie od 1911 r.

Żadne służby mundurowe w kraju nie mogą poszczycić się tak dużym zaufaniem społecznym i bogatą tradycją jak Straż Pożarna. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej nie mogłoby zabraknąć i w Rzozowie. A jej historia sięga roku 1911, kiedy została założona straż ogniowa przy Kółku Rolniczym. Straż w takim nieformalnym stanie przetrwała trudne lata pierwszej wojny światowej, by w 1922 roku – już w wolnej Polsce – zostać zarejestrowaną w powiatowej komendzie Straży Pożarnej w Krakowie. To moment, kiedy straż zaczyna rozwijać się naprawdę prężnie.

W 1931 doczekała się nowego budynku strażnicy. Niestety, już po ośmiu latach Euroopę dotknela klęska drugiej wojny światowej, która przerywa działanie OSP Rzozów. Straż ponownie organizuje się po wojnie. W 1946 zakupuje motopompę – na owe czasy nowoczesny sprzęt gaśniczy. Ale strażacy nie tylko gasili pożary. Włączyli się także w prace społeczne i organizowała zabawy dla mieszkańców.

 Straż po wojnie szybko się rozwijała – w 1958 roku zakupiono syrenę elektryczną,a w 1962 roku wóz pożarniczy marki Dodge, który po kapitalnym remoncie służył do 1976 roku. Pod koniec lat 80-tych strażacy starali się o budowę nowego budynku remizy, ale władze gminy uznały, że inne inicjatywy społeczne są ważniejsze. Temat powrócił dopiero na początek poprzedniej dekady. W końcu w 2006 mieszkańcy doczekali się uroczystego poświęcenia Domu Strażaka. W 2008 – przy pomocy władz Skawiny – udało się zakupić lekki samochód pożarniczy Volkswagen Transporter, a w 2010 r. ciężki wóz strażacki Mercedes. OSP Rzozów wielokrotnie udowadniała, że na to zasługuje. Wielokrotnie brała udział w gaszeniu pożarów na terenie swojej wioski, ale również w sąsiednich miejscowościach.

Obecnie jednostka liczy 33 druhów, którzy uczestniczą w życiu jednostki i biorą udział w akcjach pożarowych. OSP kładzie szczególny nacisk na szkolenie młodych druhów, odpowiednie umundurowanie i wyposażenie we właściwy sprzęt do gaszenia ognia.

Artykuł z Gazety Krakowskiej z dn. 11 czerwca 2011r

 

Pogoda w Rzozowie

Logo Rzozowa

logo Rzozowa

Rzozów na facebooku