W związku z trwającymi pracami nad rozbudową stroną internetową Rzozow.pl, zwracamy się z wielką prośbą do mieszkańców o przesyłanie materiałów, które mogły by być przydatne... Zobacz

„Rzozów dawny, zapomniany” – Dzień Regionalny w SP Rzozów

We wtorek, 30 kwietnia, Szkoła Podstawowa w Rzozowie zorganizowała obchody wyjątkowego Dnia Regionalnego. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy, dyrektorzy szkół, rodzice oraz uczniowie ze SP Nr 1 w Skawinie wraz z opiekunami.

„Wiele w Polsce mamy wiosek, ale ta jest jakaś inna,
taka piękna i kochana, moja Wieś rodzinna…”
Marian Kotula
 
W trakcie imprezy poszczególne klasy zaprezentowały efekty swej pracy w ramach zrealizowanego ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego „Rzozów dawny, zapomniany”. Projekt ten został zainicjowany przez Dyrektor Szkoły Anastazję Koczur.

Młodsi uczniowie przygotowali piękne tańce ludowe oraz wiersze i pieśni, które ocalili od zapomnienia najstarsi mieszkańcy Rzozowa. Starsze klasy opracowały na ten dzień słownik gwary rzozowskiej, prezentacje multimedialne na temat historii rodzinnej miejscowości oraz zrealizowały film przedstawiający wywiad z mieszkanką Rzozowa Marią Okarmus. Obok projekcji multimedialnych w programie znalazły się folklorystyczne inscenizacje: „Skubanie pierza” oraz „Legenda Rzozowa”.

Uczestnicy Dnia Regionalnego podziwiali ekspozycję etnograficzną, na której znalazły się wykonane przez uczniów makiety przedstawiające stare wiejskie zabudowania, fotografie i kroniki dokumentujące życie wsi, meble, obrazy, narzędzia i wytwory rękodzieła miejscowej ludności. Dużym zainteresowaniem obecnych cieszyła się tłocznia oleju, która pracowała przez cały czas trwania imprezy, wytwarzając olej z ziaren rzepaku. Tym samym przypominała ona o historii wyciskania oleju w Rzozowie, którym trudnili się chłopi rzozowscy w XVIII i XIX wieku. Imprezę zakończyła degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez rodziców uczniów.

źródło: um.skawina.net

 

Pogoda w Rzozowie

Logo Rzozowa

logo Rzozowa

Rzozów na facebooku