W związku z trwającymi pracami nad rozbudową stroną internetową Rzozow.pl, zwracamy się z wielką prośbą do mieszkańców o przesyłanie materiałów, które mogły by być przydatne... Zobacz

SP Rzozów na Festiwalu Projektów w Warszawie

W piątek, 22 czerwca, Anna Klimas, Karolina Klimas i Jakub Ostrogórski – uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzozowie wraz z opiekunami: Sylwią Bożenko oraz Grzegorzem Klimasem, reprezentowali szkołę na Ogólnopolskim Festiwalu Projektów Szkoły z klasą 2.0, który odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W festiwalu uczestniczyło 50 zespołów z całej Polski, które zostały wybrane z grona 500 projektów. Uczniowie prezentowali projekt „Matematyczne origami – praktyczne wskazówki”. Był to jeden z trzech projektów realizowanych w Szkole Podstawowej w Rzozowie w tym roku szkolnym. Pracowali nad nim przez ponad trzy miesiące. Ich praca przebiegała w kilku etapach. Najpierw musieli znaleźć i wybrać jakie origami będą wykonywać, potem zrobić je w domu i zaprezentować na zajęciach kółka matematycznego, ucząc pozostałe osoby. Następnie wspólnie przygotowali instrukcję w programie Microsoft Word i robili aparatem zdjęcia niezbędne do jej wykonania. Ostatnim etapem było nakręcenie filmu. Każda osoba wykonywała na nim wybrane origami i w jasny sposób wyjaśniała odbiorcom kolejne kroki. W składzie zespołu projektowego znaleźli się: Anna Klimas, Karolina Klimas, Jakub Ostrogórski, Mateusz Mazur, Krystian Czernachowski, Jan Gruca i Mateusz Szewc.

– Po przyjeździe do Warszawy, jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, przygotowaliśmy nasze stoisko – wywiesiliśmy plakaty, przygotowane na zajęciach kółka matematycznego modele origami i ustawiliśmy laptopa, na którym puszczaliśmy film – mówią uczestnicy projektu. Na stoisku znalazły się także wykonane przez uczniów instrukcje robienia origami wraz z samodzielnie wykonanymi zdjęciami. W trakcie trwania festiwalu do stoiska podchodziły różne osoby i rozmawiały z uczniami o tym, co udało im się osiągnąć podczas realizacji projektu. Najważniejszym gościem była ekspert, która oceniała projekt. Bardzo się cieszymy, gdyż projekt spotkał się z aprobatą z jej strony. Była bardzo zadowolona podczas rozmowy z uczniami. Podobało jej się, że pracę nad projektem wykonali oni prawie w całości samodzielnie. Pochwaliła ich także za to, że nie poprzestali na samym wykonaniu origami, tylko zrobili również instrukcję i nakręcili film, wykorzystując przy tym narzędzia TIK.

Bardzo ważny był dla uczniów również kontakt z innymi grupami uczestniczącymi w festiwalu. Nawiązali oni dzięki temu nowe znajomości, a nawet spotkali kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. Mieli okazję również zobaczyć wynalazki i projekty innych uczestników. Spacerujący krokodyl z klocków LEGO, latający helikopter, roboty, przenośna tablica interaktywna, szkolna encyklopedia to tylko niektóre z projektów, na jakie zwróciliśmy szczególną uwagę. Po zakończeniu festiwalu organizatorzy zaprosili  uczniów do zwiedzania Centrum Nauki Kopernik, w trakcie którego przez prawie trzy godziny odkrywali oni  tajemnice natury i nauki oraz świetnie się bawiliśmy.

Uczniowie podsumowali festiwal w następująco: „Najbardziej na Festiwalu Projektów podobało mi się to, że wszystkie stoiska współpracowały ze sobą” – Jakub, „Najbardziej na Festiwalu podobał mi się kontakt między stoiskami. Imponujący był także widok z tarasu widokowego w Centrum Nauki Kopernik na Stadion Narodowy” – Ania, „Będę pamiętać super nagrody, które dostaliśmy indywidualnie i dla szkoły. Było fascynująco, ponieważ bardzo podobały mi się projekty wszystkich uczestników.” – Karolina.

Miło będziemy wspominać ten dzień i wszystkich ludzi, jakich spotkaliśmy w Warszawie. Bardzo dziękujemy firmie Valeo Autosystemy ze Skawiny, która sfinansowała pobyt na festiwalu. Dziękujemy także naszemu kierowcy Grzegorzowi Klimasowi.

tekst: Sylwia Bożenko

źródło: um.skawina.net

 

Pogoda w Rzozowie

Logo Rzozowa

logo Rzozowa

Rzozów na facebooku