W związku z trwającymi pracami nad rozbudową stroną internetową Rzozow.pl, zwracamy się z wielką prośbą do mieszkańców o przesyłanie materiałów, które mogły by być przydatne... Zobacz

Sytuacja socjalno – bytowa ludności w Rzozowie

/w okresie 1976-1991/

Na początku rozdziału można założyć tezę, że na kształtowanie sytuacji socjalno-bytowej mieszkańców w Rzozowie największy wpływ posiadają źródła dochodów ludności, pochodzących przeważnie z pracy zarobkowej, a częściowo z handlu oraz z wykonywania usług prywatnych i innych zawodów.

W Rzozowie dochody ludności pochodzą głównie z pracy zarobkowej w zakładach pracy w Skawinie i w Krakowie. W okresie piętnastolecia 1976-1991 pracy zarobkowej nie brakowało i kto był zdolny do pracy, a chciał pracować, to każdy znalazł pracę dla siebie. Dlatego mieszkańcom Rzozowa warunki socjalno-bytowe kształtowały się dosyć pomyślnie. W tym czasie wybudowano w Rzozowie 57 domów z pustaków i większości piętrowe.

Około 330 domów korzysta z sieci wodociągowej, a ok. 300 domów posiada gaz z przewodów gazowych. Około 145 domów podłączonych jest do sieci telefonicznej i w mieszkaniach zainstalowane są aparaty telefoniczne. Większość domów wyposażona jest w piękne meble jak np: segmenty na wysoki połysk, tapczany, wersalki, stoły, ławy, biblioteki, witryny, kredensy pokojowe itp. Ściany w niektórych mieszkaniach ozdobiono pięknymi kilimami i makietkami. Inni przybili na ścianach boazerię lub je wytapetowali. Podłogi zastąpiono parkietami lub wykonano wylewki, na których położono wzorzyste dywany i chodniki.

W każdym domu znajduje się radio i telewizor, a w wielu mieszkaniach telewizor kolorowy.

Do codziennego użytku służą pralki zwykłe i automatyczne wirówki, odkurzacze, żelazka elektryczne, maszyny do szycia elektryczne, termy i podgrzewania wody, centralne ogrzewania na węgiel lub gaz i wiele innych urządzeń ułatwiających życie każdej rodzinie.

W dniu 31.12.1991r w Rzozowie było ok.150 taksówek osobowych, 10 osób posiadało samochody dostawcze, a 4 osoby były właścicielami pojazdów ciężarowych. W Rzozowie pojawiły się ostatnio punkty usługowe jak np: wypiek ciastek, zakład szklarski, wykonawstwo usług lastrykowych i tarasowych, punkt wyrobów swetrów itp. Powstały również cztery sklepy żywnościowe prywatne.

Negatywnym zjawiskiem jest bezrobocie, które zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Szacunkowo w Rzozowie obecnie na bezrobociu znajduje się ok. 65 osób. Drugim negatywnym zjawiskiem jest wzrost pracowników w większości młodych na renty inwalidzkie.

W końcu 1991r na rentach i emeryturach pozostawało ok. 340 osób. Jeśli chodzi o problem odżywiania się miejscowej ludności, to spożycie artykułów żywnościowych kształtowało się na średniowysokim poziomie.

Stan dróg na terenie wsi wprawdzie w powolnym tempie, ale z każdym rokiem ulega znacznej poprawie.

Marian Kotula – MONOGRAFIA WSI RZOZÓW ZA OKRES 1976 – 1991
/ część druga /

 

Pogoda w Rzozowie

Logo Rzozowa

logo Rzozowa

Rzozów na facebooku